Gość w VIIIB

27.11.2023 r. naszą szkołę odwiedził Pan Karol Jabłoński, który pracuje na codzień jako ratownik medyczny. Na spotkaniu z klasą VIII B udzielił instruktażu oraz zademonstrował tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Pan ratownik uświadomił jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Pokazał również jak ułożyć osobę nieprzytomną w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca oraz sztucznym oddychaniem. Pan Karol wyjaśnił, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Opowiedział uczniom, jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność oraz jak sprawdzić czy oddycha.

Serdecznie dziękujemy panu Karolowi za cenne wskazówki.