1 marca – Dzień Piegów

W poważnych kalendarzach nie znajdziecie tego święta, jednak ono istnieje i z tej okazji poświęćmy chwilę refleksji tym plamkom na skórze, które wywołują tyle skrajnych emocji.

Wiele osób obdarzonych piegami nie lubi swoich piegowatych nosów i policzków, a przecież mogą one być atutem urody, oryginalną cechą człowieka. Piegi docenili przede wszystkim autorzy literatury dla dzieci i młodzieży, którzy chętnie obdarzali nimi swoich wspaniałych bohaterów. Nie powiem, że tylko dzięki piegom te literackie postaci są ulubieńcami kolejnych pokoleń czytelników, trzeba jednak przyznać, że właśnie dzięki piegom są to bohaterowie tak wyraziści i sympatyczni. 

Piegowaci bohaterowie Pippi Pończoszanka czyli Pippi Langstrump – bohaterka książek szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Pippi to niezwykła, dziesięcioletnia dziewczynka z włosami w kolorze marchewki i mnóstwem piegów. Chociaż nie umie tabliczki mnożenia jest bardzo rezolutna i samodzielna, ma bujną wyobraźnię i ogromną siłę. O przygodach Pippi nakręcono film fabularny, serial telewizyjny i rysunkowy. Pippi to postać tak barwna, że jest też często bohaterką spektakli teatralnych wystawianych dla dzieci.  

Pan Kleks – ekscentryczny nauczyciel  z bajkowych opowieści Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”, „Podróże Pana Kleksa” i „Tryumf Pana Kleksa”. Pan Kleks uwielbiał piegi, nosił je w tabakierce i codziennie rano nakładał świeże piegi na swoją twarz. Uważał, że piegi świetnie wpływają na pracę mózgu i chronią przed katarem.

Tytułowa bohaterka powieści L.M.M. pt: „Ania z Zielonego Wzgórza” jest niezwykłą dziewczynką, o kasztanowych włosach i jasnej twarzy pokrytej piegami. Od 1908 roku, kiedy po raz pierwszy wydano książkę z jej przygodami, jest uwielbiana przez kolejne pokolenia dziewcząt. Kochamy ją za jej  wyobraźnię, która pozwalała najprostsze czynności zamienić w niezwykłe wydarzenia, za otwartość wobec ludzi i pogodę ducha. 

Marek Piegus bohater książek Edmunda Niziurskiego „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” jest wyjątkowym pechowcem. Właściwie każda rzecz jaką próbuje zrobić, natychmiast się komplikuje i fatalnie kończy. Dzięki temu jednak uczestniczy w niezwykłych, zabawnych zdarzeniach, o których świetnie się czyta. 

Tomek Sawyer, którego losy poznajemy w książce Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera” to jedna z najbarwniejszych postaci w dziecięcej literaturze. Ten piegowaty chłopiec o kręconych włosach nie należał do grzecznych dzieci. Nie potrafił usiedzieć spokojnie na miejscu i miał głowę pełną zwariowanych pomysłów, przez co często popadał w tarapaty. Nie jest jednak typem gburowatego łobuziaka. To szczery, koleżeński chłopiec, o  otwartym, bystrym umyśle. 

Ron Weasley, najlepszy przyjaciel Harrego Pottera, głównego bohatera cyklu książek autorstwa J.K. Rowling należy do licznej rodziny Weasley’ów, w której rude włosy i piegi to znak rozpoznawczy. W tej rodzinie, pomimo wielu kłótni i niesnasek jest wiele ciepła i wzajemnego szacunku. 

Właśnie dziś, z nadejściem astronomicznej wiosny społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im Marii Konopnickiej w Iławie postanowiła dołączyć do ludzi z „pocałunkami słońca” na twarzy. Organizatorki zadbały o przybliżenie wszystkim skąd się biorą piegi i w których książkach o nich mowa. Na długich przerwach Pani Aleksandra Nadolska i Katarzyna Łazicka czytały fragmenty lektur z piegowatymi bohaterami, a uczniowie chętnie słuchali. Pozostali robili sobie pamiątkowe zdjęcia z piegami na twarzy. 

Organizatorkami akcji były panie: Aleksandra Nadolska, Justyna Gołębiowska, Katarzyna Leliwa, Katarzyna Łazicka i Magdalena Sidorowicz.

Scroll to Top
Przewiń do góry