Żyjmy zdrowiej!

1 kwietnia klasa VIII c, zamiast robić sobie żarty primaaprilisowe, uczestniczyła w degustacji zdrowych przekąsek.

Obecnie, gdy słodycze i niezdrowe przekąski są tak łatwo dostępne i jakże atrakcyjne dla młodego człowieka, przekazywanie wiedzy na temat tego, co jest zdrowe, a co nie, uważamy za bardzo ważne. Najlepiej zaś, gdy wiedzę wspiera się praktyką. Z tego względu, zamiast pouczać tylko dzieci, co jest zdrowe, a co nie i pokazywać kolejne slajdy prezentacji, wychowawczyni klasy Aleksandra Kamińska i nauczycielka współorganizująca Joanna Mańska postanowiły obudzić w uczniach zmysł smaku. Każdy uczeń miał za zadanie przynieść inny zdrowy produkt na lekcję. Godzina wychowawcza zamieniła się zatem na chwilę w bar pełen przekąsek. Młodzież miała okazję spróbować między innymi różnego rodzaju orzechów i suszonych owoców. Jeden z uczniów przyniósł również domowej roboty soki owocowe. Niektóre ze smakołyków wiele osób jadło pierwszy raz. O ile orzechy są dość popularną przekąską, tak chipsy kokosowe czy morwa biała nie są jeszcze produktami często wybieranymi. Uczniowie jednak próbowali wszystkiego z chęcią.

Ponadto młodzież poznała alternatywy dla zwykłego białego cukru i soli. Podczas lekcji można było posmakować ksylitolu czy erytrolu oraz nierafinowanej soli kamiennej i soli himalajskiej. Nauczycielki chciały pokazać klasie, że przygotowując potrawy mają wybór w doborze niektórych produktów. Pani Joanna dla potwierdzenia, że zdrowe jest smaczne, przyniosła do spróbowania ciasto słodzone ksylitolem, a żeby było jeszcze zdrowiej, mąkę zastąpiła w nim fasola i banany.

Może dzięki takim lekcjom choć niektórzy z naszych podopiecznych, stojąc przed półką sklepową, zamiast chipsów wybiorą orzechy, oczywiście takie, które najbardziej im zasmakowały podczas klasowej degustacji. W związku zaś z zainteresowaniem wykazanym przez uczniów taką tematyką i realizacją zajęć, w planach mamy już kolejne lekcje o zdrowym odżywianiu, oczywiście z możliwością próbowania. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Joanna Mańska
Aleksandra Kamińska