Profilaktyka szczepień HPV

List z Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji – oryginał

„Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice,

pomyślna przyszłość Waszych dzieci zależy w dużym stopniu od Waszych decyzji. Dziś możecie podarować swoim pociechom skuteczną ochronę przed nowotworami powodowanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego – HPV.

HPV, to wirus powodujący m. in. raka szyjki macicy oraz nowotwory głowy i szyi. Dziś mamy możliwość stawić czoło temu zagrożeniu. Najskuteczniejszym i najprostszym sposobem ochrony przed zakażeniem H PN/ oraz zapobiegania chorobom wywołanym przez HPV jest szczepienie.

W czerwcu 2023 roku Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło Powszechny program szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego. Od 1 września 2024 roku obejmie on dziewczynki i chłopców po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Eksperci podkreślają, jak istotne jest szczepienie dzieci w tym wieku. lm wcześniej szczepionka przeciw HPV zostanie podana, tym szybciej i skuteczniej zadziała. Szczepienie jest dobrowolne i bezpłatne.

Doświadczenia państw takich jak Australia, Belgia, Kanada, Niemcy, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania potwierdzają, że szczepionka przeciw H PV jest całkowicie bezpieczna i bardzo skuteczna. W 125 krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, znacząco spadła zachorowalność na nowotwory powodowane przez ten wirus. Australia, która zapoczątkowała narodowy program szczepień przeciw HPV w roku 2007, może się obecnie poszczycić aż 98-procentową redukcją zakażeń wirusem, jak również najniższym współczynnikiem umieralności na raka szyjki macicy. To najwyższy czas, aby także Polska dołączyła do grona państw, które chronią społeczeństwo przed nowotworami wywołanymi przez H PV.

Powszechny program szczepień przeciw HPV Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej organizuje wspólnie z lokalnymi placówkami Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Powiatowymi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi oraz dyrektorami szkół. Szczepienie dzieci w szkołach pozwoli Państwu uniknąć umawiania wizyt w przychodniach i odbędzie się w środowisku przyjaznym uczniom i uczennicom.

W trakcie wykonywania szczepień w szkole mogą Państwo towarzyszyć swoim dzieciom, choć nie jest to wymagane. Ważne jednak, aby wyrazili Państwo pisemną zgodę na szczepienie swojego dziecka, zgodnie z instrukcjami przekazanymi przez dyrektora szkoły.

Eksperci — przede wszystkim onkolodzy, pediatrzy, ginekolodzy – wraz z zespołem Ministerstwa Zdrowia — opracowali materiały informacyjne, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o szczepieniu. Materiały będą dla Państwa dostępne u dyrektora szkoły. Zachęcamy Państwa także do zapoznania się z materiałami informacyjnymi umieszczonymi na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Zapewniając wszelkie wsparcie, zachęcamy do szczepienia dziecka przeciw

HPV w szkole. Dziś możemy ocalić przed groźnymi chorobami nasze dzieci oraz przyszłe pokolenia.”