W dniach 16 – 20 września 2024 r. odbyła się 5-dniowa wycieczka szkolna Wieliczka – Zakopane – Kraków.
Pierwszym etapem naszej wycieczki była Kopalnia Soli Wieliczka. Podczas wędrówki trasą turystyczną, poznaliśmy historię kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza. Dowiedzieliśmy się o tradycjach i obyczajach górników, podziwialiśmy kaplice zdobione solnymi rzeźbami, podziemne jeziora, stare wyrobiska o oryginalnej drewnianej zabudowie, dawne narzędzia górnicze oraz zachowane ślady prac w dawnej kopalni. Największy zachwyt wśród uczniów wzbudziła wydrążona w XIX wieku kaplica św. Kingi, z przepięknymi żyrandolami wykonanymi z soli.
We wtorek udaliśmy się do drugiej co do wielkości doliny po polskiej stronie Tatr – Doliny Kościeliskiej. Po około dwóch godzinach wędrówki dotarliśmy do Schroniska na Hali Ornak. Po krótkiej przerwie ruszyliśmy nad Smreczyński Staw. Znad brzegu tego urokliwego jeziorka roztacza się cudny widok na Bystrą – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. W tym dniu odwiedziliśmy również Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Świątynię, która została wybudowana jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu w 1981 r.
Kolejnego dnia odwiedziliśmy Rusinową Polanę skąd widzieliśmy najwyższe, tatrzańskie wierzchołki. Stamtąd udaliśmy się do Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Następnie zwiedziliśmy Kaplice Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce, typowy przykład stylu zakopiańskiego. Kolejnym miejscem była najsłynniejsza polska skocznia narciarska czyli Wielka Krokiew skąd udaliśmy się obejrzeć wystawę w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ostatnią atrakcją tego dnia był najsłynniejszy deptak w Polsce – zakopiańskie Krupówki.
W czwartek wybraliśmy się nad jedno z najpiękniejszych jezior w polskich Tatrach – Morskie Oko. To niewątpliwie najpopularniejsza atrakcja Tatrzańskiego Parku Narodowego. Po kilku godzinach wędrówki, w drodze powrotnej do pensjonatu, odwiedziliśmy Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem na Harendzie. W muzeum oglądać można pamiątki rodzinne, przedmioty użytkowe Kasprowiczów, obrazy i pozostałości księgozbioru.
Ostatniego dnia przyszedł czas na królewskie miasto – Kraków. Zwiedziliśmy dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu, Katedrę Wawelską oraz krypty, gdzie pochowano wielu władców. Następnie mieliśmy okazję wejść na dzwon Zygmunta i posłuchać historii związanej z tym obiektem. Nie sposób też będąc w Krakowie pominąć jednego z ważniejszych symboli miasta czyli rzeźby Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem. Potem Drogą Królewską udaliśmy się na Rynek Główny. Tu wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego i zwiedziliśmy Sukiennice, a czas wolny uczniowie przeznaczyli na zakup pamiątek.
Wszystkie założone cele udało się zrealizować, a uczniowie wrócili do domów pełni wrażeń i nowych doświadczeń.
Beata Seroczyńska, Milena Wojenkowska, Ireneusz Meller