Gościnnie w szpitalnym oddziale kardiologii

Dzięki uprzejmości lekarzy Centrum Kardiologii Scanmed w Iławie klasa VIIb mogła uczestniczyć w niesamowitej lekcji biologii.

Wyjście do szpitala obejmowało m.in.: zwiedzanie oddziału kardiologii, uczestnictwo w prelekcji z udziałem lekarza specjalisty chorób serca, zapoznanie uczniów ze specjalistycznym sprzętem medycznym, poznanie procedury działania w przypadkach bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta oraz technik nieinwazyjnych, jak również metod operacyjnych przywrócenia sprawności zaburzonego krwiobiegu. Uczniowie mieli okazję bardzo szczegółowo poznać budowę serca na modelach medycznych, ale także przyjrzeć się pracy tego narządu, widocznego na monitorze specjalistycznej aparatury w toku badania o nazwie echo serca.

Chętnym spośród uczniów zaproponowano wykonanie wspomnianego wyżej badania i obejrzenia potem pracy swojego serca na zarejestrowanym już nagraniu. Ostatnim etapem zwiedzania oddziału było poznanie pracowni rentgenowskiej. Pracujący tam personel pokazał dzieciom jak wykorzystuje się wyniki prześwietleń do dalszego etapu leczenia pacjenta i zaprezentował prawdziwe wyniki badań przy poszczególnych schorzeniach układu krwionośnego, manifestujących się najczęściej takimi poważnym następstwami, jak udar mózgu czy zawał serca.

Uczniowie dowiedzieli się jednocześnie o wszystkich zagrożeniach i skutkach palenia papierosów tytoniowych oraz tzw. papierosów elektronicznych, co także – według najnowszych wyników badań- prowadzi bezpośrednio do zaburzeń w układzie krążenia, jak również nieodwracalnych zmian w układzie oddechowym. Uczniowie wysłuchali z wielkim zainteresowaniem wykładu medycznego na temat szkodliwości palenia wszelkich papierosów i ostrzeżenia lekarskie wzięli sobie głęboko do serca J.

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować całemu zespołowi medycznemu z oddziału kardiologii przy szpitalu w Iławie- za możliwość uczestniczenia w tych fascynujących i świetnie zorganizowanych zajęciach, które były doskonałym wsparciem całego procesu edukacyjnego uczniów naszej szkoły.

Z wyrazami podziękowania uczniowie klasy VII b wraz z opiekunami panią Joanną Przytułą oraz panią Anną Walendzik.